Schoolwave 2011

Το μουσικό φεστιβάλ της νεολαίας είναι γεγονός και αυτά είναι τα 21 συγκροτήματα που θα πάρουν μέρος στα live.

Το μουσικό φεστιβάλ της νεολαίας είναι γεγονός και αυτά είναι τα 21 συγκροτήματα που θα πάρουν μέρος στα live.

Το μουσικό φεστιβάλ της νεολαίας είναι γεγονός και αυτά είναι τα 21 συγκροτήματα που θα πάρουν μέρος στα live.

Το μουσικό φεστιβάλ της νεολαίας είναι γεγονός και αυτά είναι τα 21 συγκροτήματα που θα πάρουν μέρος στα live.

Το Schoolwave 2011 έρχεται! Μόλις ανακοινώθηκαν τα ονόματα των 21 μαθητικών συγκροτημάτων που θα παίξουν στο 7ο Schoolwave (8-9-10 Ιουλίου), το φεστιβάλ που διοργανώνουν κάθε χρόνο οι Schooligans, φέτος με την χορηγία των Sony Ericsson & Q, και σε συνεργασία με τη Spicy Entertainment.
Τα 21 συγκροτήματα επιλέχτηκαν (μέσω demo και ακροάσεων) από ένα σύνολο 188 συγκροτημάτων που δήλωσαν συμμετοχή. Οι live ακροάσεις πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία το διήμερο 18-19 Απριλίου στο στούντιο Sierra. «Δεν έχουμε ξαναπαίξει με τόσο καλό ήχο!» ήταν το σχόλιο των περισσοτέρων παιδιών. 
Την επιλογή των συγκροτημάτων έκαναν ο Γιάννης Πετρίδης (ραδιοφωνικός παραγωγός), ο Γιώργος Κουμεντάκης (συνθέτης), ο Νίκος Κυπουργός (συνθέτης), ο Βασιλικός (Raining Pleasure), ο Σάκης (Rotting Christ), ο Χρήστος Ιωαννίδης (Schooligans) και ο Φοίβος Δεληβοριάς (συνθέτης, στιχουργός).
Τα 21 μαθητικά συγκροτήματα είναι τα εξής:
1. Ανεπίσημοι (Hip-Hop) – ΑΘΗΝΑ
2. Barakiti Ska Band (Ska Punk) – ΑΘΗΝΑ (Άλιμος)
3. Bloodbrothers (Thrash/ Progressive Metal) – ΑΘΗΝΑ (Πετρούπολη)
4. Bombing The Avenue (Alternative /  Indie) – ΒΑΡΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
5. C’ Est La Vie (Alternative-Funk Rock) – ΒΕΡΟΙΑ
6. Chick N’ Blues (Blues Rock) – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
7. Chinese Basement (Noise/ Grunge) – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
8. Eye Behind Regicide (Thrashcore/ Brutal Death/ Grind/ Hardcore) – ΧΑΛΚΙΔΑ
9. First Rain Of September (Pop) – ΠΕΙΡΑΙΑΣ
10. Progressive Soap (Experimental/ Progressive) – ΑΙΓΙΝΑ
11. Project Zeroed (Alternative/ Nu Metal) – ΑΘΗΝΑ (Παπάγου)
12. Regret No More (Hardcore/Deathcore) – ΑΡΤΑ
13. Scapegoat (Stoner) – ΑΘΗΝΑ (Περιστέρι)
14. Shuffle Time (Blues, Jazz, Rock ‘n’ Roll) – ΑΘΗΝΑ (Χαλάνδρι)
15. Silence Fiction (Alternative Rock) – ΑΘΗΝΑ (Κουκάκι)
16. South Korea in Vegas (Metalcore) – ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
17. Tabasco Fix (Funk/ Rock) – ΚΑΒΑΛΑ
18. The Deal (Rock) – ΑΘΗΝΑ (Κυψέλη)
19. The Overjoyed 32 (Punk Rock/ Alternative) – ΑΘΗΝΑ (Ν. Σμύρνη)
20. Uncensored (Punk Rock) – ΑΘΗΝΑ (Κυψέλη)
21. World Conquerrors (Stoner Metal) – ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΕΑ!