Δεν ”ακούνε” Τίποτα και Σαρώνουν στην Σαμψούντα οι Ελληνίδες Πρωταθλήτριες της Εθνικής μας

Επόμενη αναμέτρηση κόντρα στη Βενεζουέλα τη Δευτέρα (24/7) στις 11:00.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Εθνική ομάδα κωφών των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες επικρατώντας με 89-21 της Κένυας.

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη της επί της οικοδέσποινας Τουρκίας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η Εθνική ομάδα μπήκε στο Yasar Dogu Sports Hall και ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Κένυα κάνοντας δια περιπάτου το δυο στα δυο.

Για 40 αγωνιστικά λεπτά η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Στο ημίχρονο ήταν ήδη στους 40 πόντους με το ταμπλό να γράφει 44-4 και όλες τις παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα να έχουν βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό με τη διαφορά να σταματάει τελικά στους 68 πόντους (η μέγιστη ήταν στους 73 στο 89-16) και το παιχνίδι να λήγει με 89-21.

Τα κορίτσια του μπάσκετ κέρδισαν τις Τουρκαλες τι και αν πήγαν να τους σφαξουν οι γκρι…. και αυτές δεν "ακουσαν" τίποτα.. … με τριποντο απο την Σταλα Κοτσιρεα τις εστειλαν για σπιρτα αντε και στο μεταλλιο…